7R پایداری در بجستیک

7R پایداری در لجستیک

7R  پایداری گامهایی هستند که یک شرکت لجستیک برای کاهش میزان زباله ای که تولید می کند بر میدارد به جای اینکه در نهایت به دفن زباله بیانجامد.با استفاده از 7R هر شرکتی و از جمله یک شرکت حمل و نقل لجستیکی می تواند تاثیرات مخرب زیست محیطی خود را کم کند ، هزینه حذف زباله خود را کاهش دهد و بابت مواد بسته بندی بازیافت شده پول هم به دست بیاورد.آیا این کار بهتر از ضربه زدن به محیط زیست نیست؟

با این توضیحات سوال مطرح در این نوشته این است که 7R در خدمات لجستیکی ، یک شرکت حمل بار یا حتی یک باربری چگونه بکار می رود؟ البته لازم به یادآوری ست که قصد ما در این نوشته بررسی 7R در حوزه لجستیک است و در این حوزه این Rها عبارتند از Reduce  ، Reuse ،  Repurpose ، Repair ، Recycle ، Return و Rot .ممکن است شما 7R دیگری در حوزه های دیگر پیدا کنید مانند Rethink ، Regift و غیره.حال اجازه دهید به هر یک از اجزاء 7R با تمرکز بر بار ، انبارداری و حمل و نقل نگاهی بیاندازیم و ببینیم هر یک از آن ها چگونه در لجستیک این قبیل شرکت ها استفاده می شود؟

Reduce یا کاهش

مدیریت بهینه موجودی در یک محیط انبارداری می تواند به کاهش خریدهای غیرضروری ( نه تنها در مورد موجودی کالا بلکه موارد قابل مصرف ) کمک کند.می توان صورت موجودی همه اقلام قابل مصرف را برداشت و با قراردادن آن ها در یک مکان و لیبل گذاری شفاف آنها موجود ی انبار را سازماندهی کرد.این کار باعث پرهیز از سفارشات غیرضروری و حمل و نقل های غیرلازم می شود که خود کمک می کند به کاهش زباله های بسته بندی وزباله ناشی از وسایل نقلیه در جاده ها.

مسیرهای رانندگی و حمل و نقل بار شرکت را تا حد امکان آنقدر بهینه طرح ریزی کنید که شمار کیلومترهای طی شده و زمان مصرف شده در جاده ها را کم کند.بهره وری مضاعف به عنوان بخشی از برنامه لجستیک سبز می تواند به شما در کاهش مصرف سوخت کمک کرده و پول شرکت شما را پس انداز نماید.همچنین می توانید مثلا در محیط باربری میزان برق مصرفی در سراسر محیط کار را با بهره وری انرژی در سیستم های روشنایی و گرمایی کاهش دهید.

Reuse یا استفاده مجدد

مواد را هر زمان که ممکن است بازسازی و به عبارت دیگر استفاده مجدد کنید.پالت های ورودی را بر اساس اندازه و ابعاد با دقت یکجا جمع اوری کنید تا برای محموله های ارسالی به راحتی قابل استفاده باشند.بسیاری از اقلام بسته بندی مانند ورقه های پلی استر یا فوم بسته بندی که شکل خود را حفظ می کنند را می تواند در جعبه یا محفظه جمع آوری و نگهداری کرد تا بعدا بتوان از آن ها دوباره جهت ارسال بار استفاده نمود. همچنین مقوای کارتن های حمل را می توان برای بسته بندی استفاده مجدد نمود.

7R پایداری در لجستیک

Repurpose یا تغییر کاربری

 اقلام اطراف خود را بجای دفع با تغییر کاربرد دوباره استفاده کنید.مثلا بخش هایی از پالت های شکسته و خسارت دیده را می توان برید و جدا کرد و از آن دوباره استفاده نمود. یا می توان با کاغذ خرد کن که دسترسی به آن با قیمت پایین فراهم است کارتن های استفاده شده را به عنوان پرکن فضای خالی بسته بندی یا اجزای بسته بندی دیگر استفاده کرد.کاغذهای خرد شده را می توان برای بسیاری از امور بسته بندی اعم از پرکن فضای خالی یا هنگام بسته بندی اقلام کوچک دوباره استفاده نمود.در شرکت های خدمات لجستیک و زنجیره تامین به دلیل تنوع فعالیت ها این روش می تواند بسیار مفید واقع شود.

Repair یا تعمیر

قبل از هرگونه خریدی ابتدا فکر کنید و طوری باشید که گویی اصلا نباید بخرید.بجای خرید امکانات و وسایل نو آن ها را تعمیر کنید.لت های یک پالت شکسته را می توان برای تعمیر دیگر پالت ها به آسانی جایگزین کرد و از آن ها دوباره استفاده نمود.تلاش کنید هنگام نیاز به تجهیزات آنهایی را بخرید که قابل تعمیر و نگهداری باشند.بسیاری از اجزای تجهیزات انبار یا یک باربری را می توان تعمیر نمود. مثلا چرخ های گاری های دستی را می توان تعویض کرد یا قسمتهای ساییده شده تایر لیفتراک را می توان برید و جدا کرد.همیشه قبل از جایگزینی به تعمیر فکر کنید.

Recycle یا بازیافت

مواد را هر زمان که توانستید بازیافت کنید.انبارها و دفاتر خدمات لجستیکی مقدار زیادی ضایعات به جا می گذارند ولی بیشتر آن ها قابل بازیافت هستند.از آنجایی که شرکت های ضایعات برای جمع آوری ضایعات انبار شما حتما هزینه دریافت خواهند کرد ، می توانید با کم کردن حجم ضایعات خود چنین هزینه هایی را در انبار خود کاهش دهید.در مجموعه خود نقاطی را برای جمع آوری ضایعات فلز ، کاغذ ، مقوا و شیشه تعیین کنید و مواظب باشید تا مقدار آن ها کنترل شود. آنگاه خواهید دید که نه تنها هزینه ای نخواهید کرد بلکه از شرکتهای خریدار ضایعات هم کسب درآمد خواهید کرد.

7R پایداری در لجستیک

Return یا بازگشت

بسیاری از شرکتهای مسئولیت پذیر برای مرجوع کردن اقلام و موادی که عمر مفید آنها پایان یافته است روش های لازم را پیش بینی کرده اند.اگر پالت هایی را به جاهای مختلف ارسال می کنید دقت کنید تا حد امکان به انبار شما بازگردند و دور از چشمان شما به عنوان ضایعات در طبیعت رها نشوند.متقابلا سعی کنید اگر لامپ مهتابی شما سوخته یا کارتریج چاپگر شما خراب شده یا تایر خودروی شما فرسوده شده ، هر آنچه که امکان دارد را به تامین کننده خودش مرجوع کنید. حتما آن ها روش بازیافت ، تعمیر یا تغییر کاربری آن را بهتر از شما می دانند.

Rot یا تجزیه

نزدیک به 40 درصد ضایعات در جهان از نوع مواد ارگانیک هستند ، به این معنی که می توان آن ها را کمپوست کرد.با جدا کردن ضایعات از هم و جمع آوری جداگانه آن ها شرکت های ضایعاتی بهتر می توانند از انواع ارگانیک آن ها کمپوست تهیه کنند.

سخن پایانی

7R  نباید کاری برای یکبار انجام دادن فرض شود.کم کردن ضایعات در انبار ، باربری یا حتی مجموعه های کوچکی مانند دفاتر حمل بار بین شهری با نیسان نه تنها باعث کم شدن تاثیرات زیست محیطی ضایعات می شود بلکه موجب سود بیشتر از محل صرفه جویی های مربوطه می گردد. ما تنها یک زمین داریم و موظف هستیم از آن برای زندگی بهتر خود و نسل های آینده به بهترین شکل ممکن و با حداکثر توان محافظت کنیم.

برای تهیه این نوشته از وبسایت aklogisticsandsupplychain کمک گرفته ایم و شما می توانید منبع نوشته را از اینجا دریافت کنید. البته یادآوری می گردد ترجمه این نوشته با مقداری دخل و تصرف و تعدیل همراه بوده تا مفهوم این موضوع مهم بهتر منتقل گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top